Osvrt na sezonu 2022/2023

Prošlo je nešto više od godinu dana od kako smo započeli avanturu koju smo nazvali Developers Club i sad je vreme da se osvrnemo i pogledamo šta smo postigli u ovom periodu  

Kako je sve počelo?

Kako to uvek biva par ljudi koji slično razmišljaju i vole iste stvari okupilo se na istom mestu. U ovom slučaju je to bilo nekoliko  senior programera koji vole da se dopisuju i diskutuju o aktuelnostima u IT-ju.  Na našem čet kanalu smo komentarisali događaje koji nas okružuju u našoj struci (sa posebnim akcentom na one koji su besmisleni), a često se dešavalo da jedni drugima pomažemo u rešavanju konkretnih problema sa kojima smo se susretali na poslu. 

Posle nekog vremena ovi konstruktivni razgovori su postali sve učestaliji, a mi smo došli do zaključka da bi ovako nešto bilo od koristi i drugim osobama iz IT-a. Shvatili smo da bismo naše diskusije o tehnologijama, kao i o dobrim i lošim praksama razvoja softvera mogli da podignemo na viši nivo. Postojalo je više načina kako to da uradimo, a odlučili smo da ih sve stavimo pod jednu kapu i oformimo klub programera i jednostavno ga nazovemo Developers Club

Ljudi koji su učestvovali u formiranju kluba su Sebastian, Ognjen, Dejan, Nikola i moja malenkost, a ubrzo po formiranju pridružila nam se i Silvija

Orijentacija ili šta je u stvari Developers Club?

Rešiili smo da pokrenemo klub i onda smo se upitali: “A šta ćemo sad?” Prvi konkretan korak koji smo napravili bilo je da to definišemo, tako da smo se bacili na postavljanje orijentira za pravac u kojem želimo da se krećemo. Znali smo da je potrebno da aktivnosti kluba usmerimo ka zajedničkom cilju i da je potrebno da taj cilj iskomuniciramo sa drugima, ali smo kao grupa programera takođe bili svesni da sami to ne umemo da uradimo. Bila nam je potrebna pomoć. 

Zamolili  smo našu prijateljicu Draganu, poslovnog psihologa, da nam pomogne. Dragana je za nas organizovala radionicu na kojoj smo uspeli da definišemo svoje ciljeve, misiju i viziju i da postavimo vrednosti kojima svi zajedno težimo. 

Da to ne bi ostalo mrtvo slovo na papiru, tu je naš vebsajt na kom sve ovo možeš da pročitaš.

Poseti naš sajt da ne bude da smo ga džabe pravili.

Kako Developers Club funkcioniše – članstvo u klubu i komunikacija

Klub čine njegovi članovi, a da bi oni onda mogli da funkcionišu kao grupa, potrebno je međusobno efektivno da komuniciraju. 

Da bismo svi mogli da budemo u kontaktu odlučili smo da koristimo Discord aplikaciju i na njoj postavili osnovne kanale sa temama interesantnim programerima. Zaduženje da upravlja Discord serverom na sebe je preuzeo Sebastian.

Da bi neko postao član Developers Club-a potrebno je da popuni zahtev za pristup klubu i prođe validaciju. Posle toga mu šaljemo zvaničnu pozivnicu i dalje instrukcije.

U toku proteklih godinu dana, našem klubu pridružile su se 42 osobe koje su objavile ukupno 2636 poruke do momenta pisanja ovog teksta.

Najaktivniji korisnici na našem serveru su:

  • Sebastian Novak,
  • Dejan Miličić,
  • Ognjen Stanić,

a najaktivniji programerski kanali su:

  • uopšteno o programiranju,
  • javascript/typescript,
  • frontend development,
  • baze podataka.

Za eksternu komunikaciju kreirali smo nekoliko kanala na društvenim mrežama, a najaktivniji smo na LinkedIn-u, gde možeš da se informišeš o dešavanjima u okviru kluba. 

Ima li tu još nečega? Ima, tu su susreti programera

Super je druženje online, ali ipak i dalje ne može da zameni ličan kontakt. Pošto nam je jako bitno da lično upoznamo ljude sa kojima komuniciramo, rešili smo da organizujemo redovna mesečna okupljanja. To je ujedno bio i prvi sledeći veliki korak u razvoju kluba.

Okupljanja smo organizovali jednom mesečno. Da bi smo ustanovili neki ritam odlučili smo da to bude svakog trećeg četvrtka u mesecu. Ponekad se desilo i da smo pomerili taj susret na neki drugi dan, ali smo uvek imali dobar razlog za to. 

Naša okupljanja počeli smo u septembru, u poprilično neformalnoj atmosferi, u kafani. Isto je bilo i u oktobru, a nakon dva okupljanja koja su se desila u kafani, zaključili smo da ipak moramo da pronađemo neki prostor u kojem imamo manje distrakcija za naše razgovore. Taj prostor smo na kraju pronašli kod naših prijatelja u Digitalnom omladinskom centru, Gradske biblioteke Novi Sad, kojima se puno zahvaljujemo na gostoprimstvu i saradnji. 

Naše susrete smo nazvali BDD – Beer Driven Discussion about programming, zbog sličnosti sa čestim programerskim terminom i skraćenicom BDD (Behavior Driven Development). Od kad smo se iselili iz kafane, na našim događajima se uglavnom konzumira voda, ali se ime zadržalo. 

Organizovali smo ukupno 10 događaja, koje je posetilo ukupno 300 ljudi. 

Jedan od susreta smo snimili  i objavili smo ga na youtube kanalu. Da ovaj video izgleda profesionalno i tehnički savršeno pomogao nam je Nemanja koji je organizovao snimanje i montažu. Na žalost zbog nedostatka finansiranja nismo bili u mogućnosti da nastavimo sa projektom snimanja diskusija, tako da je taj projekat ostavljen za neka bolja vremena. 

A šta je sa robotićem? Brending

Pošto znamo da se ljudi vezuju za određeni brend koji deli njihove vrednosti (ovaj deo smo nekako savladali), bilo je potrebno da budemo i vizuelno prepoznatljivi. Definisanje vizuelnog identiteta nam je izuzetno bitna stvar od samog početka. Pošto nismo vični dizajnu, za naš online nastup i izgled našeg promo materijala pobrinula se Ljubica koja je zaslužna za izgled robotića kojeg možeš videti na našem sajtu. Robotić polako postaje naša maskota, a možeš ga videti u većini naših materijala: na najavama događaja, nalepnicama za računare, bookmarkerima, pa čak i na majicama. Seriju majica zanimljivi poslovi nismo ispromovisali baš najbolje, pa se nemojte iznenaditi ako nemate pojma o čemu se radi, ali još uvek učimo kako da se predstavimo, tako da verujemo da će se i to popraviti u budućnosti.

I šta je bilo na kraju? Zaključak

Ovo nije kraj, zapravo je verovatno tek početak. Ali je svakako kraj ove retrospektive. Za kraj bih hteo da zaključim da je za mene lično velika stvar i veliki uspeh što je jedna mala grupa programera-introverta, bez iskustva u kreiranju zajednica, vođenju klubova i organizovanju događaja, uspela da napravi sve ovo u proteklom periodu. Za samo godinu dana stigli smo od privatne čet grupe od petoro ljudi do oformljenog kluba, sa članstvom, 10 događaja u svom portfoliju, maskotom i prepoznatljivim smislom za humor. 

Ako me pitate šta je sledeće na redu, morao bih da zastanem i pustim mašti na volju, jer je ovako nešto prošlog jula bilo moguće samo u mojoj mašti.

Svima koji su direktno ili indirektno podržali naš klub od srca se zahvaljujem, a ti ako još uvek nisi član, saznaj kako možeš da nam se priključiš na ovom linku i pridruži nam se u narednoj sezoni. Vidimo se u septembru!